Vanaf 1 september 2025 voert UWV opnieuw de vereenvoudigde WIA-beoordeling voor 60-plussers in. De regeling gold eerder tot eind 2024 en wordt nu voor twee jaar hervat. Dit betekent dat bij een WIA-aanvraag van een werknemer van 60 jaar of ouder, na 104 weken ziekte, in veel gevallen alleen een arbeidsdeskundige wordt ingezet.
Voorwaarden
De regeling geldt voor (ex-)werknemers die:
-
op of na 1 september 2025 de wachttijd van 104 weken bereiken;
-
op dat moment 60 jaar of ouder zijn;
-
en behoren tot de doelgroepen die door UWV zijn benoemd, zoals (ex-)werknemers met of zonder werkgever, Ziektewet-gerechtigden of vrijwillig verzekerden.
Wie zijn wachttijd beëindigt tussen 1 januari en 31 augustus 2025 valt buiten de regeling en doorloopt de reguliere WIA-procedure, inclusief medische beoordeling.
Gevolgen in de praktijk
Voor arbeidsdeskundigen betekent dit dat zij een grotere rol krijgen bij de beoordeling. Een medische beoordeling door de verzekeringsarts volgt alleen wanneer er vrijwel geen arbeidsmogelijkheden zijn. UWV verwacht hierdoor jaarlijks zo’n 10.000 extra vereenvoudigde beoordelingen te kunnen uitvoeren. Dat draagt bij aan kortere doorlooptijden en minder administratieve druk.
Relevantie
Voor arbeidsdeskundigen en werkgevers is het belangrijk om tijdig te beoordelen of een werknemer in aanmerking komt en om toestemming van beide partijen goed vast te leggen. Dit kan vertraging voorkomen en de procedure vereenvoudigen.
Lees het volledige artikel op de website van UWV.