Gemeenten: weinig oog voor verdringing reguliere arbeid | Arbeidsdeskundigen
07
jul
2015

Gemeenten: weinig oog voor verdringing reguliere arbeid

Gemeenten besteden in hun beleid weinig aandacht aan het voorkomen van verdringing van reguliere arbeid als bijstandsgerechtigden gaan werken met behoud van uitkering. Dit leidt tot een grotere kans op ongelijke behandeling binnen een gemeente en op het overschrijden van de grens van wat nog als niet-reguliere arbeid kan worden gezien. Dit blijkt uit het rapport ‘Gemeentelijke aandacht voor verdringing door bijstandsgerechtigden’ van de Inspectie SZW.

Het opdoen van werkervaring in een ‘echte werkomgeving’ wordt gezien als een succesfactor om uiteindelijk weer aan het werk te komen. Als werk echter niet meer additioneel is maar zuiver productief, is er sprake van reguliere arbeid. Het verrichten daarvan door bijstandsgerechtigden wordt gezien als verdringing.
Gemeenten zijn bekend met dit dilemma maar velen besteden er, naar het oordeel van de Inspectie, geen of onvoldoende aandacht aan. Zij laten dit volledig over aan de klantmanagers. Die proberen soms het gebrek aan beleid te compenseren door zelf criteria te bedenken of door moeilijke individuele casussen met collega’s te bespreken. Verdringing wordt daarbij door klantmanagers in sommige gevallen geaccepteerd. Het ontbreken van uitgewerkt beleid leidt er bovendien toe dat gemeenten vaak onvoldoende duidelijk kunnen maken hoe de afweging van de verschillende belangen door de klantmanager plaatsvindt bij de keuze van het instrument. Ook werkt het mogelijke ongelijke behandeling binnen een gemeente in de hand.

NVvA
Terug naar overzicht
Meer NVvA nieuws
SER: arbeidsmarkt van de toekomst vraagt om betere combinatie van werk en mantelzorg

De Sociaal-Economische Raad (SER) stelt in een nieuw advies dat de arbeidsm ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
UWV publiceert bevindingen kwaliteitsonderzoek long covid-beoordelingen

Het UWV heeft de bevindingen gepubliceerd van een kwaliteitsonderzoek naar ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Programma voor AD van de Toekomst is bekend

Het programma voor `de arbeidsdeskundige van de toekomst´ is bekend! Ben ji ...

NVvA
NVvA
Meer Vereniging NVvA nieuws