UWV overtreedt wet bij WIA-keuringen door personeelstekort | Arbeidsdeskundigen
22
jul
2025

Zorgen over sociaal-medische beoordelingen UWV door personeelstekort

Volgens een artikel van EenVandaag loopt het UWV structureel vast bij de WIA-keuringen, mede door een tekort aan verzekeringsartsen. In sommige gevallen worden cliënten telefonisch gekeurd – zelfs vanuit het buitenland. De beroepsvereniging van artsen, NOVAG, stelt dat deze praktijk in strijd is met wettelijke uitspraken, waarin persoonlijk contact de norm is.

Keuring zonder spreekuur

Artsen beoordelen dossiers op afstand, zonder fysieke intake. In sommige regio’s, zoals Heerlen, worden duizenden aanvragen verwerkt via overwerkconstructies. Ook worden externe artsen ingezet die vanaf locaties als Bonaire of Curaçao werken. Dit roept vragen op over kwaliteit, rechtszekerheid en klantbeleving.

Grote gevolgen voor werkenden

Mensen die gekeurd worden, ervaren soms een gebrek aan duidelijkheid of objectieve beoordeling. Reizen naar andere regio’s voor een keuring komt voor. Bezwaar maken is mogelijk, maar leidt vaak tot vertraging. De kans op een verkeerde beoordeling – met gevolgen voor uitkering of re-integratie – is aanwezig..

Lees het volledige artikel op de website van EenVandaag.

Naschrift (25 juli 2025)

Naar aanleiding van berichtgeving van EenVandaag en het Algemeen Dagblad heeft UWV gereageerd op de geschetste situatie. UWV stelt dat er geen sprake is van het overtreden van de wet. De volledige reactie en beantwoording van wederhoorvragen zijn terug te lezen op de website van UWV.

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Terug naar overzicht
Meer Arbeidsdeskundigen nieuws
Ontwikkelingen in het mkb volgens het jaarbericht 2025

Het Jaarbericht Staat van het mkb 2025 laat zien dat de structuur en dynami ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Druk op de Wmo komt deels van buiten de wet zelf

Gemeenten ervaren een toenemende druk op de Wet maatschappelijke ondersteun ...

Arbeidsdeskundigen
Onderzoek en praktijk dichter bij elkaar in het sociaal domein

ZonMw wil de verbinding tussen onderzoek, praktijk en beleid in het sociaal ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Meer Arbeidsdeskundigen nieuws