Druk op de Wmo komt deels van buiten de wet zelf | Arbeidsdeskundigen
02
dec
2025

Druk op de Wmo komt deels van buiten de wet zelf

Gemeenten ervaren een toenemende druk op de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Uit recente signalen blijkt dat deze druk niet alleen ontstaat door de omvang van de doelgroep, maar vooral door maatschappelijke ontwikkelingen die buiten de Wmo zelf liggen. Hierdoor komt de uitvoerbaarheid onder spanning te staan.

Toenemende zorgvraag

Gemeenten zien dat steeds meer inwoners ondersteuning vragen omdat zij moeite hebben om zelfstandig mee te blijven doen in de samenleving. Dit wordt versterkt door factoren zoals vergrijzing, sociale problemen, psychische kwetsbaarheid en een afname van informele hulp. Hierdoor groeit de druk op maatwerkvoorzieningen en op de capaciteit van Wmo-teams.

Binnenlands Bestuur meldt dat gemeenten regelmatig te maken hebben met inwoners die formeel niet in de Wmo-doelgroep vallen, maar wel ondersteuning nodig hebben. Het ontbreken van passende alternatieven maakt dat zij alsnog een beroep doen op gemeentelijke voorzieningen, wat de druk verder verhoogt.

Grenzen in andere domeinen

De toegenomen druk vloeit volgens gemeenten mede voort uit knelpunten in andere sectoren. Voorbeelden zijn wachttijden in de zorg, beperkte toegang tot beschermd wonen, problemen in het jeugddomein en een tekort aan passende woonvoorzieningen. Wanneer ondersteuning elders niet beschikbaar is, ontstaat er een verschuiving richting de Wmo.

Ook taken die voorheen door andere instanties werden uitgevoerd, komen steeds vaker bij gemeenten terecht. Hierdoor verbreedt het Wmo-loket zich tot een plek waar uiteenlopende hulpvragen landen.

Toenemende behoefte aan duidelijkheid

Gemeenten geven aan dat er behoefte is aan meer duidelijkheid over rollen en verantwoordelijkheden tussen verschillende domeinen. Daarnaast wordt gewerkt aan het verduidelijken van beleid, het versterken van samenwerking en het beter organiseren van toegang tot passende zorg en ondersteuning.

Lees het volledige artikel bij Binnenlands Bestuur.

Arbeidsdeskundigen
AKC
Terug naar overzicht
Meer Arbeidsdeskundigen nieuws
Onderzoek en praktijk dichter bij elkaar in het sociaal domein

ZonMw wil de verbinding tussen onderzoek, praktijk en beleid in het sociaal ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
SER roept nieuw kabinet op tot sterkere focus op arbeid en brede welvaart

De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft een brief gestuurd aan de informate ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Stress op het werk komt vaak voort uit een combinatie van factoren

Steeds meer werknemers ervaren stress, maar de oorzaak ligt zelden uitsluit ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Meer Arbeidsdeskundigen nieuws